
W ubiegłym roku rynek krypto odważnie skręcił w stronę decentralizacji. Na naszych oczach powstawały kolejne projekty, w których coraz więcej kontroli oddawano w ręce społeczności.
W takim klimacie rozpoczął przedsprzedaż memecoin z rewolucyjną mechaniką Vote-to-Earn, która zakłada przekazanie losów projektu wyłącznie w ręce posiadaczy tokenów $FLOCK. Warto zauważyć, że w odróżnieniu od większości przedsprzedaży, tym razem w tokenomice nie przewidziano osobnego przydziału tokenów dla zespołu projektowego: całość zostanie rozdzielona między cele marketingowe, nagrody za staking, przedsprzedaż i dalszy rozwój projektu.
Nad tym ostatnim zaś będą wspólnie głosować wszyscy posiadacze $FLOCK. Jak twierdzą twórcy, w tym projekcie nikt nie zostanie zepchnięty na fotel pasażera – wszyscy razem trzymają za stery. Mało tego, za aktywny udział w życiu projektu otrzymuje się nagrody.
DAO: decentralizacja i transparentność
Przypomnijmy zatem: decentralizacja stanowi fundamentalną koncepcję leżącą u podstaw technologii blockchain i kryptowalut, mającą na celu wyeliminowanie potrzeby zaufanych pośredników w transakcjach finansowych.
U podstaw wspomnianego projektu leży DAO, Zdecentralizowana Autonomiczna Organizacja, o nazwie Flocktopia. Zgodnie ze swoją definicją, DAO funkcjonuje bez tradycyjnej hierarchicznej struktury i centralnego przywództwa. Zamiast tego, decyzje podejmowane są kolektywnie przez członków społeczności za pomocą systemu głosowania opartego na tokenach. Każdy posiadacz tokenów ma prawo głosu, którego siła jest zazwyczaj proporcjonalna do liczby posiadanych tokenów.
DAO działa na blockchainie, najczęściej Ethereum, wykorzystując inteligentne kontrakty do automatycznego wykonywania decyzji i transakcji. Cały kod organizacji jest publicznie dostępny i transparentny, co zwiększa zaufanie i eliminuje potrzebę pośredników.
Widzimy zatem, że Flockerz stawia na przejrzystość i demokratyczne podejmowanie decyzji w sprawie rozwoju projektu.
V2E: kolejne memecoiny idą w ślady Flockerz
W tym kontekście zdecydowanie dobrą wiadomością jest fakt, że znalazły się już inne tokeny, które próbują podążyć ścieżką wytyczoną przez Flockerz. Puffer Finance to innowacyjny protokół zdecentralizowanych finansów (DeFi) zbudowany na platformie Ethereum. Wyróżnia go funkcja Liquid Restaking, która umożliwia użytkownikom stakowanie ETH i jednoczesne wykorzystanie zestakowanych środków w innych protokołach DeFi.
Teraz twórcy Puffer Finance ogłosili szczegóły zbliżającego się airdropu. Poza istniejącym już w obiegu tokenem PUFFER zespół planuje obdarować użytkowników nowo wyemitowanym coinem CARROT, który następnie będzie można wymienić na PUFFER.
Tokeny CARROT można będzie zdobyć poprzez aktywność na platformie: staking, zapewnienie płynności, a także głosowanie nad dalszymi losami projektu. Widać zatem, że mechanizm Vote-to-Earn, po raz pierwszy zaprezentowany przez Flockerz, znajduje już pierwszych naśladowców.
Protokół Puffer Finance ma TVL równą 264 miliony dolarów, zaś token PUFFER osiągnął kapitalizację rzędu 60 milionów.
W drodze demokratycznego głosowania członkowie społeczności Puffer mogą wspierać projekty, dostawców płynności i twórców treści, którzy dodają rzeczywistej wartości ekosystemowi Puffer
– mówi Amir Forouzani, współzałożyciel Puffer Labs.
Przedsprzedaż memecoinów kusi nie tylko niską ceną
Ostatnie dni pokazały, że nowo emitowane tokeny mogą błyskawicznie zyskiwać na wartości, ale równie szybko ją tracić. Dobrym przykładem są tu coiny pary prezydenckiej: TRUMP i MELANIA, które osiągnęły ogromną kapitalizację tylko po to, by stracić ponad 50% na wartości, a wszystko to na przestrzeni kilku dni.
Takie sytuacje podkopują zaufanie inwestorów, którzy zaczynają rozglądać się za bardziej wiarygodnymi projektami, które dają jakąkolwiek gwarancję uczciwości. Jeśli do tego członkowie społeczności mogą mieć wpływ na kształtowanie dalszych losów projektu, jest to dodatkowy atut. Zamiast czekać na decyzje arbitralnie podejmowane przez emitenta, inwestorzy w drodze głosowania wyrażają swoje preferencje, a także biorą odpowiedzialność za podjęte decyzje.
Token Flockerz jest pionierem mechaniki Vote-to-Earn. Przedsprzedaż memecoina zamknięto z ceną 0,0066883 $. Przy niewygórowanej stawce można bez większego ryzyka dołączyć i sprawdzić w praktyce, jak działa zdecentralizowane zarządzanie projektem kryptowalutowym. A już we środę 27 stycznia wyczekujemy na oficjalną emisję tokena $FLOCK.
Pełna decentralizacja: bez pośredników i bez nieporozumień
Zdecentralizowany system ma wiele plusów: eliminuje pośredników i potencjalne konflikty interesów, a także jest skutecznie zabezpieczony przed oszustwami typu rug pull, ponieważ aktywni członkowie społeczności patrzą sobie nawzajem na ręce. Dodatkowo za głosowanie i staking tokenów można zdobywać nagrody. Przy obecnej cenie tokena może się to wydawać skromną zachętą, ale jeśli po wejściu na giełdy wartość wzrośnie, propozycja nabierze konkretnych kształtów.
Wśród wielu pojawiających się przedsprzedaży memecoinów warto zachować umiar i zdrowy rozsądek. FOMO nie zawsze jest dobrym doradcą, jak pokazał przykład tokena TRUMP. Kluczem do sukcesu jest, oczywiście refleks, bo łatwo przegapić dobre okazje, ale dobrze jest poświęcić choć chwilę na rozeznanie tematu i sprawdzenie wskaźników i opinii o projekcie. Cennym źródłem informacji są kanały w mediach społecznościowych, gdzie użytkownicy i eksperci wymieniają się opiniami i publikują wykresy. Do tego poleca się jeszcze zadbać o dywersyfikację portfela: przy niskich cenach tokenów nietrudno jest skomponować listę coinów w taki sposób, że ewentualne straty będą mało dotkliwe.
