
Protokoły Layer 2 istnieją przede wszystkim po to, by przyspieszać obsługę transakcji i zwiększać wydajność poza głównym łańcuchem. W tym celu wykorzystują nowe technologie, takie jak rollup, łańcuchy Plasma i łańcuchy boczne.
Technologia blockchain doświadczyła potężnej zmiany od roku 2008, kiedy to zadebiutował Bitcoin. Zaczęło się od planów zdecentralizowanej sieci do obsługi płatności, ale teraz w tym środowisku z powodzeniem działają różnorodne aplikacje, takie jak DeFi, GameFi, NFT, metaverse i Web3.
W związku z rosnącym powodzeniem blockchaina, pojawił się problem ze skalowalnością. Rozwiązania Layer 2 mają być odpowiedzią na powszechne już kłopoty związane z przeciążeniem łańcuchów głównych.
Poniżej przyjrzymy się trzem tokenom warstwy 2, które warto mieć na oku w najbliższym czasie. W miarę jak rośnie zapotrzebowanie na tego typu innowacyjne rozwiązania, pojawiają się kolejne projekty, które mają usprawniać transakcje na blockchainach, obniżając ich koszt i podnosząc wydajność, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i decentralizacji. Do naszego zestawienia wybraliśmy dwa znane tokeny layer-2, Arbitrum i Polygon, oraz Solaxy, raczkujący projekt na etapie presale.
Czym jest protokół Layer 2 w świecie kryptowalut?
Blockchain warstwy 2 to zbiór rozwiązań mających podnieść skalowalność i wydajność blockchainów warstwy 1, jak Ethereum czy Solana. Te protokoły działają obok podstawowego blockchaina, obniżając koszty transakcji, zmniejszając przeciążenie i zwiększając przepustowość.
Wyobraźmy sobie autostradę, po której ruch odbywa się płynnie: transakcje śmigają z prędkością błyskawicy, a opłaty są tak niskie, że praktycznie ich nie odczuwamy. Tak właśnie działa layer-2 w świecie kryptowalut: jak ekspresowy pas ruchu biegnący obok podstawowego blockchaina.
Jak działa sieć Layer 2?
U podstaw sieci Layer 2 leży zasada przetwarzania transakcji off-chain, w wyniku czego powstaje skonsolidowana transakcja zbiorcza na głównym łańcuchu. Takie podejście znacznie zmniejsza przeciążenie sieci, skraca czas przetwarzania i obniża koszty transakcji.
Protokoły warstwy 2 działają jako dedykowany system zarządzania ruchem, przekierowując transakcje z głównego łańcucha i przetwarzając je oddzielnie. Dzięki temu udaje się odciążyć główny blockchain.
Kluczowe atuty rozwiązań Layer 2
- Rozwój dApps i DeFi: Protokoły Layer 2 sprawiają, że zdecentralizowane aplikacje (dApps) i platformy DeFi stają się nie tylko przystępne cenowo, ale też szybsze. Działają płynnie i wydajni, otwierając przed użytkownikami coraz to nowe możliwości.
- Większe zyski dla użytkowników i traderów: Inwestorzy mogą skorzystać na znacznie niższych opłatach transakcyjnych, szczególnie w obszarze DeFi, np. podczas yield farmingu czy tradingu.
- Przetarcie szlaków do masowej adopcji: Sieci Layer 2 są kluczowym katalizatorem adopcji technologii blockchain, czyniąc ją coraz bardziej dostępną i intuicyjną. W ten sposób nowe rozwiązania przemawiają nie tylko do inwestorów w obszarze DeFi, ale też do gamerów, twórców i innych użytkowników.
Kryptowaluty Layer 2, które warto obserwować w roku 2025
Arbitrum
Przepustowość: 2000-4000 TPS
TVL: 2,75 mld dolarów (źródło: DeFiLlama)
Kapitalizacja rynkowa: ponad 2 mld dolarów
Technologia: Optimistic Rollup
Arbitrum wykorzystuje technologię Optimistic Rollup, ma szczytową przepustowość rzędu 4000 TPS, i przetwarza transakcje nawet do 10 razy szybciej niż główny blockchain Ethereum, a do tego nawet o 95% taniej.
Arbitrum to przyjazne użytkownikom środowisko z intuicyjnymi narzędziami i wydajnymi procesami obsługi transakcji. Twórcy projektu na pierwszym miejscu stawiają decentralizację i budowę lojalnej społeczności. Na tym łańcuchu działa coraz więcej protokołów DeFi, rynków NFT i platform gamingowych.
Natywny token projektu, ARB, służy do regulowania opłat transakcyjnych, stakingu i procesów nadzoru oraz zarządzania ekosystemem. Podobnie jak w przypadku wielu innych rozwiązań L2, bezpieczeństwo Arbitrum jest powiązane z łańcuchem głównym Ethereum, co może mieć swoje plusy i minusy. Token jednak jest o tyle perspektywiczny, że ecosystem Arbitrum wciąż się rozwija, a platforma rozszerza funkcje.
Polygon
Przepustowość: 65 000 TPS
TVL: 800 mln dolarów (źródło: DeFiLlama)
Kapitalizacja rynkowa: 580 mln dolarów
Technologia: zk Rollup
Polygon to środowisko wielołańcuchowe, w ramach którego znajdziemy kilka rozwiązań Layer 2, mających zwiększyć skalowalność Ethereum, przyspieszyć transakcje i obniżyć opłaty za gaz. Twórcy wykorzystali kilka innowacyjnych technologii, jak zk-rollup, czy konsensus Proof-of-Stake dla łańcuchów bocznych jak Mumbai.
Natywny token tego rozwiązania, MATIC, służy do regulowania opłat za gaz, do stakingu i do zarządzania siecią.
Mając przepustowość ponad 65 000 TPS, Polygon osiąga znacznie lepsze wyniki niż blockchain główny Ethereum. Niskie opłaty transakcyjne sprawiają, że jest idealnym wręcz środowiskiem dla aplikacji DeFi, rynków NFT i regularnych interakcji na blockchainie.
Polygon zapewnia płynną łączność z Ethereum oraz innymi blockchainami, na przykład BNB Chain.
Solaxy
Solaxy to nowy projekt kryptowalutowy, który zdobywa uwagę jako pierwsze rozwiązanie Layer 2 dla blockchaina Solana. Jego głównym celem jest rozwiązanie problemów przeciążenia sieci, z którymi boryka się Solana, oferując szybsze i tańsze transakcje.
Typ projektu: Layer 2 na Solanie z integracją Ethereum.
Token: $SOLX (dostępny w przedsprzedaży).
Finansowanie: Przedsprzedaż przekroczyła 18 milionów dolarów
Na uwagę w tym przypadku zasługuje technologia, która wykorzystuje rollupy do grupowania transakcji poza głównym łańcuchem Solany, zachowując jego bezpieczeństwo. Solaxy zmniejsza też opóźnienia i awarie sieci, oferując do 9000 TPS. Stanowi też atrakcyjne rozwiązanie przyszłości jako wydajny pomost między Solaną a Ethereum.
Solaxy pozycjonuje się jako odpowiedź na problemy skalowalności Solany, łącząc szybkość warstwy 2 z bezpieczeństwem głównego łańcucha. Mimo obiecujących wskaźników (wysoka przedsprzedaż, nagrody za staking), inwestorzy powinni brać pod uwagę ryzyka związane z kategorią memecoinów i zależnością od kondycji Solany.
Nowa era blockchaina
Protokoły Layer 2 stały się kamieniem węgielnym mocniejszego środowiska blockchain i już teraz odgrywają krytyczną rolę w usprawnianiu transakcji. Są jak remedium na słabości rozwiązań warstwy 1, a co za tym idzie, stanowią istotny krok w stronę ewolucji technologii blockchain.
W roku 2025 Layer 2 to już nie tylko trend – to transformacja, która nabiera pędu. Zaczęło się od projektów L2 na Ethereum i rozwiązań mających zwiększyć skalowalność Bitcoina. Teraz już nawet Solana doczekała się swojego ekosystemu Layer 2 pod postacią projektu Solaxy. Widać zatem, że jest to kierunek, jaki będzie dominował w technologii i w świecie kryptowalut w roku 2025. Otwiera to drogę do szerszej adopcji cyfrowych aktywów, a przede wszystkim dowodzi, że blockchain może działać szybciej i taniej, a przy tym cały czas bezpiecznie.
