
Znana giełda kryptowalutowa OKX uzyskała licencję Unii Europejskiej, która umożliwi jej oferowanie instrumentów pochodnych w tym regionie. To kamień milowy na drodze do najbardziej zaawansowanego segmentu społeczności tradingowej.
Erald Ghoos, CEO giełdy OKX, w komunikacie z 12 marca tego roku potwierdził, że serwis otrzymał licencję MiFID II. Przewidziano ją w dyrektywie w sprawie rynków instrumentów finansowych i dzięki niej OKX będzie mogła oferować inwestorom w całej Unii Europejskiej produkty oparte na instrumentach pochodnych.
Europejski oddział firmy uzyskał licencję MiFID po przejęciu maltańskiej firmy, która już wcześniej posiadała ten atest. Podmiot rozpocznie działalność jeszcze w tym roku, po uzyskaniu wszelkich niezbędnych zgód maltańskiego organu nadzoru finansowego. Choć OKX bacznie strzeże danych wspomnianej firmy, podzieliła się informacją na temat licencji podczas ekskluzywnego wydarzenia na maltańskiej Wyspie Manoela.
MiFID II otwiera drogę do instrumentów pochodnych
Zielone światło od władz dla świeżo przejętego podmiotu pozwoli mu oferować instrumenty pochodne oraz związane z nimi usługi, opracowane z myślą o inwestorach instytucjonalnych. Ten segment produktów i usług będzie dostępny dla klientów korporacyjnych w Europejskim Obszarze Gospodarczym, który obejmuje wszystkie 30 krajów członkowskich Unii Europejskiej.
Zabezpieczenie licencji MiFID II to ważny kamień milowy w naszej misji włączania aktywów cyfrowych w działania tradycyjnych rynków finansowych
– powiedział Eral Ghoos.
Dzięki licencji możemy oferować usługi na poziomie instytucjonalnym i nawiązywać współprace partnerskie z instytucjami finansowymi z kategorii Tier 1. Ponadto, możemy oferować regulowane usługi inwestycyjne, które otwierają dostęp do rynku i dają inwestorom do rąk całkiem nowe narzędzia.
Licencja MiFID II to już drugi ważny etap w rozwoju kryptogiełdy OKX. Pod koniec stycznia tego roku firma donosiła też, że jako pierwsza giełda kryptowalutowa uzyskała pełną licencję MiCA. Umożliwia ona oferowanie lokalizowanych produktów i usług oraz paszportowanie ich w krajach Unii Europejskiej. Wśród dostępnych produktów znajduje się spot trading, OTC trading i copy trading.
Giełda oferuje też ponad 240 kryptowalut i ponad 60 par tradingowych opartych na euro. Teraz, po uzyskaniu licencji MiFID II, OKX jeszcze bardziej wzmacnia swoją pozycję w Europie, zostawiając z tyłu konkurencję.

MiFid II kontra MiCA – podstawowe różnice
W gąszczu przepisów unijnych i skrótów warto się orientować, szczególnie jeśli planuje się inwestycje w cyfrowe aktywa. Dlatego pokrótce przypomnimy, czym w praktyce różnią się obie licencje europejskie.
Licencja MiFID II
- Zakres: MiFID II dotyczy instrumentów finansowych, w tym pochodnych kryptowalut, które są uważane za instrumenty finansowe. Firma musi uzyskać licencję MiFID II, aby oferować te produkty.
- Produkty: Pozwala na oferowanie regulowanych produktów pochodnych i usług inwestycyjnych dla klientów instytucjonalnych w Europie.
- Wymagania: Wymaga spełnienia rygorystycznych standardów dotyczących zarządzania ryzykiem, ochrony konsumentów i nadzoru rynku.
Licencja MiCA
- Zakres: MiCA dotyczy dostawców usług związanych z aktywami kryptowalutowymi, które nie są instrumentami finansowymi. Koncentruje się na tokenach odniesienia (ART) i tokenach pieniądza elektronicznego (EMT).
- Produkty: Pozwala na oferowanie zlokalizowanych produktów i usług kryptowalutowych w 28 krajach EEA poprzez paszportyzację. Obejmuje handel na rynku kasowym, OTC i rozwiązania automatycznego handlu.
- Wymagania: Wprowadza przepisy dotyczące ochrony konsumentów, przejrzystości i zapobiegania nadużyciom na rynku, dostosowane do unikalnych cech aktywów kryptowalutowych.
Podsumowując, licencja MiFID II umożliwia OKX oferowanie produktów pochodnych w ramach tradycyjnych instrumentów finansowych, natomiast licencja MiCA pozwala na świadczenie usług związanych z aktywami kryptowalutowymi, które nie są uważane za instrumenty finansowe. Widać zatem, że OKX aktywnie podejmuje kroki w kierunku zdobycia i utwierdzenia dominacji na rynku europejskim.
Szybko bowiem staje się platformą pierwszego wyboru dla traderów na każdym poziomie zaawansowania. Przez cały czas doskonali też swoją ofertę, z poszanowaniem obowiązujących przepisów w zakresie bezpieczeństwa i transparentności. Uzyskując dwie ważne licencje, OKZ potwierdza, że jest gotowa przestrzegać rygorystycznych standardów wprowadzonych dyrektywami i innymi przepisami prawnymi w Europie. W ten sposób podkreśla też zdolność do zaspokojenia potrzeb klientów z tego regionu.
Na tym nie koniec – zapowiada OKX
W tej chwili strona i aplikacja OKX są dostępne w językach lokalnych i uwzględniają waluty lokalne. Jest też możliwość uzyskania wsparcia klienta w językach krajów członkowskich. Klienci OKZ mogą też deponować i wypłacać środki w walucie euro bez ponoszenia dodatkowych kosztów, za pomocą prostego przelewu. Jest też możliwość zakupu kryptowalut i płatności kartą lub innymi bezpiecznymi metodami.
Giełda OKX podkreśla, że choć jest dumna z dotychczasowych osiągnięć, nie zamierza na nich poprzestać. W planach jest bowiem dalszy rozwój platformy: przewiduje się łatwiejszy i płynniejszy proces KYC, szerszą infrastrukturę płatniczą, oraz nowe produkty, usługi i funkcje platformy w odsłonach lokalnych. Szczegóły będą komunikowane na bieżąco, warto więc obserwować stronę OKX.
Silna społeczność filarem obecności OKX w Europie
W komunikatach na stronie firma informuje również, że jednym z jej priorytetów jest zbudowanie silnej społeczności w Europie. Z tego powodu wdraża plan lokalnych wydarzeń, mających zwiększyć zaangażowanie i dotrzeć do opiniotwórców. Przewiduje się inicjatywy branżowe z udziałem znanych twórców i marek. Można zatem bezpiecznie powiedzieć, że OKX rozwija skrzydła i w najbliższym czasie pokaże nam pełen wachlarz swoich możliwości.
OKX od dawna stawia na innowacje i przyznaje, że w pełni regulowana platforma ma wspierać narodziny nowej cyfrowej ekonomii w Europie i nie tylko. Ambicji jej nie brak, a ostatnie wydarzenia dowodzą, że sukces jest zdecydowanie w zasięgu ręki. Bo choć ręka rynku jest niewidzialna, dobrze mieć ją po swojej stronie, by być godnym zaufania partnerem dla lokalnych klientów.
